Katedra Čakavskog sabora Žminj 2008. je godine obilježila 40. godišnjicu Sabora čakavskog pjesništva u Žminju i svoga rada pa su gotovo svi njezini realizirani programi 2008. bili u tom ozračju. U ovome se Izvještaju navode najvažniji.
mlade Žminjke Ane Orbanić, studentice industrijskog dizajna na Grafičkom fakultetu u Zagrebu. Tom su izložbom započeli programi obilježavanja 40. Sabora čakavskog pjesništva;
Katedra Čakavskog sabora Žminj 2008. je godine obilježila 40. godišnjicu Sabora čakavskog pjesništva u Žminju i svoga rada pa su gotovo svi njezini realizirani programi 2008. bili u tom ozračju. U ovome se Izvještaju navode najvažniji.
mlade Žminjke Ane Orbanić, studentice industrijskog dizajna na Grafičkom fakultetu u Zagrebu. Tom su izložbom započeli programi obilježavanja 40. Sabora čakavskog pjesništva;
mise na staroslavenskom jeziku, koja je za izvođenje pripremljena u Matici hrvatskoj u Rijeci, a pjevana je u izvedbi župnoga zbora u Žminju.
Jeromela, predsjednica Katedre Čakavskog sabora Žminj Miranda Damijanić-Roce i članica Predsjedništva žminjske Katedre Gordana Peteh, prezentirali su programe i svečanosti koje će se održati u okviru obilježavanja 40. obljetnice Sabora čakavskog pjesništva u Žminju;
podignuta zastava Čakavskog sabora, a u 9,30 sati u Čakavskoj kući započeo je znanstveni skup na temu ŠTO JE NAMA ČRNJA?, koji je predvodio književnik mr. sc. Boris Domagoj Biletić.
Kao uvod u Skup prikazan je film Srdačno vaši u kojem razgovaraju Ivan Hetrich i utemeljitelj Čakavskog sabora Zvane Črnja pored ostaloga govori o zavičajnosti koju bez kontradikcija, vidi kao sastavni dio nacionalnog i univerzalnog/. Nakon toga svoja su izlaganja (referate) podnijeli: 1) mr. sc. Vanesa Begić koja je govorila o Črnjinom prevoditeljskom radu, 2) dr. sc. Jelena Lužina, koja je govorila o temi Autentičnost Črnjina esejističkog diskursa te istakla da je Črnja nama danas moralna vertikala, 3) dr. Darko Dukovski koji je govorio o poveznici između Črnje i Hrvatskog proljeća, 4) dr. sc. Milorad Stojević, koji je izložio temu Zvane Črnja i hrvatsko pjesništvo, te 5) književnik Daniel Načinović, koji se u svome izlaganju zadržao na antologiji Korablja začinjavca u versih hrvackih složena, cvitjem opkićena po zakonu dobrih poet kao kulturno-povijesnoj hrestomatiji koja je označila obilježja čitavog Čakavskog sabora. Mr. sc. Boris Domagoj Biletić, ujedno moderator Skupa, pročitao je referate odsutnih, prvo Tomislava Marijana Bilosinića, u kojem Bilosinić iznosi tezu da je Črnja simbol čakavske lirike, te drugo, Milana Rakovca Črnjin čakavski zvon. Skupu je prisustvovala i Črnjina supruga Brigita.
Albino Crnobori, nakadašnji glavni tajnik Čakavskog sabora i jedan od sudionika Skupa, naveo je da je Črnja bio javna ličnost i da je bio kadar proizvoditi javne ličnosti i poticati ih na rad i djelovanje.
Po završetku Skupa predstavljena je i zbirka pjesama Zvane Črnje Čakavske besedi koju je priredio Boris Domagoj Biletić. Zbirka je izdana u biblioteci Carmen Croaticum vinkovačke izdavačke kuće Riječ.
· U subotu 14. lipnja s početkom u 15,00 sati Zat Kaštela u Žminju započeo je središnji događaj 40. Sabora čakavskog pjesništva – natjecanje mladih pjesnika i recitatora DI ČA SLAJE ZVONI. Natjecanje je otvorila predsjednica Katedre Čakavskog sabora Miranda Damijanić-Roce, dok su učenici Osnovne škole Vladimira Gortana iz Žminja i njihovi gosti izveli prigodni program. Na natječaj Modre laste pristiglo je dvjestotinjak pjesama iz 43 osnovne škole s čitavoga čakavskoga područja. Među tim pjesmama je Stručno povjerenstvo pod vodstvom glavne urednice Modre laste Željke Horvat-Vukelja odabralo 64 pjesme koje su tiskane u ediciji KAKO ČA ZVONI VA ŽMINJE 2008. Laureat Sabora bila je Vanesa Damijanić, učenica 5. razreda Osnovne škole Vladimira Gortana iz Žminja s pjesmom Magla, prvo je mjesto osvojila Đana Belas, učenica 4. razreda Osnovne škole Majstora Radovana iz Trogira za pjesmu Leroj, drugo mjesto – učenica šestog razreda Osnovne škole Vladimira Gortana Žminj Stefani Križanac s pjesmom Nuoć, dok je treće mjesto pripalo Luki Faraguna učeniku osmog razreda Osnovne škole Vladimira Nazora iz Krnice za pjesmu San se namura; u kategoriji duhovnih pjesama nagrađen je učenik Vedran Zadković, učenik osmog razreda iz Pule, za pjesmu Molitva.
Za nagradu stručnog žirija u subotu 14. lipnja popodne Zat Kaštelon u Žminju natjecalo se i 26 mladih recitatora iz 19 osnovnih škola. Prvo je mjesto osvojio Marin Rogulić, učenik osmog razreda Osnovne škole Marjan iz Splita, koji je recitirao pjesmu Tončija Petrasova-Marića Osin pisnika Drage Ivaniševića, drugo mjesto Lei Dobrec, učenica petog razreda Osnovne škole Viktora Cara Emina iz Lovrana za pjesmu Protegni ruke Josipa Stanića, a treće – Petra Stanković, učenica prvog razreda Osnovne škole Vidikovac iz Pule s pjesmom Tić Janka Crljenice. Posebne su pohvale dobili Nikolina Bertoša, učenica tećeg razreda Osnovne škole Vladimira Gortana Žminj, područne škole Sutivanac i Ivan Roca, učenik šestog razreda iz Osnovne škole Vodice.
Uvečer istoga dana, na terasi restorana Pod Ladonjon održana je Večer narodne glazbe pod nazivom ČA-KAJ-ŠTO. Nastupali su Katedrini gosti iz Cernika (tamburaški sastav Ledina), gosti iz Zlatara (KUD Zlatarjeve, ansambal glazbene sekcije Dora), gosti iz Primoštena (muška klapa), vokalna skupina Nešpula iz Pule, te KUD Cere i Mladice iz Žminja.
· U subotu 14. lipnja u 18,00 sati u Čakavskoj kući u Žminju, nakon natjecanja mladih pjesnika i recitatora, predstavljena je knjiga LIBRI ŽMINJSKI – LIBAR PRVI, grupe autora, u izdanju Katedre Čakavskog sabora Žminj. O knjizi, koja je (i) rezultat znanstvenog skupa o Žminju i Žminjštini održanog 2005. godine, govorili su: 1) mr. sc. Elvis Orbanić i 2) dr. sc. Andrija Mutnjaković, urednici, te 3) dr. sc. Slavko Krajcar, glavni urednik i 4) dr. sc. Robert Matijašić, koji se ukratko osvrnuo na svaki od desetak objavljenih radova.
· Završna manifestacija 40. Sabora čakavskog pjesništva održana je u nedjelju 15. lipnja Zat Kaštela u Žminju s početkom u 10.00 sati pod nazivom PRAZNIK NAŠEGA ZAJIKA. Program je izravno prenosila Hrvatska radio televizija. Među gostima bili su i istarski župan Ivan Jakovčić, te predsjednik Čakavskog sabora Slavko Krajcar. U programu su nastupili: Mješoviti pjevački zbor Roženice iz Pazina pod vodstvom Ines Kovačić, Zoran Tomaić, Mirko Cetinski uz klavirsku pratnji Marija Boljuna, Lidija Percan, tamburaška skupina Matija Gubec iz Cernika, Bruno Krajcar, te domaćini – vokalna skupina Mladice i zbor Osnovne škole Vladimira Gortana Žminj pod vodstvom Anđele Damijanić. Slavko Krajcar je tom prigodom najboljim mladim pjesnicima i recitatorima natječaja Di ča slaje zvoni uručio knjigu Libri žminjski -1.
· Nakon završne priredbePRAZNIK NAŠEGA ZAJIKA, u župnoj crkvi Sv.
Mihovila je u 11,00 sati, također uz izravni prijenos Hrvatske radiotelevizije, održana staroslavenska misa (svečana misa na starohrvatskom crkvenom jeziku na kojemu se u hrvatskim krajevima misa slušala već od druge polovice 9. stoljeća), koju je predvodio župnik Jordan Rovis uz pratnju župnoga zbora pod vodstvom Anđele Damijanić.
· U četvrtak 25. rujna u 18,00 sati u Čakavskoj kući u Žminju u povodu Dana Općine Žminj i blagdana Sv. Mihovila, predstavljena je knjiga LIBRI ŽMINJSKI – LIBAR DRUGI u izdanju Katedre Čakavskog sabora Žminj; knjigu su predstavili glavni urednik Slavko Krajcar, urednici Elvis Orbanić i Andrija Mutnjaković, te Robert Matijašić.
· U ponedjeljak 29. rujna u 19,00 sati, također povodom Dana Općine Žminj i blagdana Sv. Mihovila, u župnoj crkvi Sv. Mihovila održan je u organizaciji Katedre Čakavskog sabora Žminj i župne crkve Sv. Mihovila, koncert sopranistice Marije Kuhar Šoša (rođene Žminjke) uz klavirsku pratnju Marija Šoše. U prepunoj župnoj crkvi Marija Kuhar Šoša otpjevala poznate arije Volfganga Amadeusa Mocarta, Beethovena i drugih skladatelja.